Zakochaj się w okolicy Myślenic

18. Maj 2017 Bez kategorii 0

Myślenice to niezwykle urokliwe i zabytkowe miasto w województwie małopolskim. Każdego roku przyjeżdżają tu rzesze turystów, chociażby ze względu na to, iż miasto leży w pobliżu gór oraz takich słynnych miejscowości jak np. Kraków, Zakopane. Co warto zobaczyć w okolicy? Koniecznie trzeba udać się do Ludźmierza, gdyż właśnie tam znajduje się najstarsza parafia katolicka na Podhalu. Pierwszy drewniany kościół został wzniesiony tam przez cystersów już w pierwszej połowie XIII wieku. Warto wiedzieć, że wybudowano tu także sanktuarium maryjne, a jego najcenniejszym zabytkiem jest cudowna figura Matki Boskiej Ludźmierskiej. Zwie się ją także między innymi Gaździną Podhala. Co ciekawe, ma ona ponad 600 lat. W 1963 roku prymas Stefan Wyszyński uroczyście koronował figurę. Właśnie wtedy z rąk Maryi wypadło berło, które złapał Karol Wojtyła. Górale uznali to wydarzenie za wielki znak. Później, w 1999 roku, Karol Wojtyła gościł tu już jako Jan Paweł II, a na pamiątkę tego wydarzenia stworzono Ogród Różańcowy. W ogrodzie tym można podziwiać między innymi pomnik papieża, naturalnych rozmiarów.

Bez wątpienia należy udać się również do Chabówki, w której znajduje się Skansen Taboru Kolejowego. To największa taka ekspozycja w całej Polsce. Warto wiedzieć, że można podziwiać tu różnego rodzaju lokomotywy, między innymi elektryczne oraz spalinowe. Oprócz tego na turystów czekają także inne eksponaty, chociażby wagony, pługi itp. Intrygująca jest opancerzona salonka, którą podróżował Gomułka. Istotne jest również to, że niektóre pociągi z zabytkowymi wagonami kursują jeszcze na turystycznych trasach, np. Kraków Główny-Wieliczka Rynek, Chabówka-Zakopane, Chabówka-Mszana Dolna.

Każdego zachwycą także Gorce, czyli góry o dość łagodnych zboczach. Porasta je prastara Puszcza Karpacka, o której krąży wiele legend. Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1310 m n.p.m.). Ciekawe jest to, że rozchodzi się z niego wiele długich grzbietów. Na nich znajdują się niezwykle urokliwe polany, na których można spotkać jeszcze drewniane szałasy oraz wiele gatunków roślin.

Jak widać okolice Myślenic zachwycą każdego, bowiem nie brakuje tu przepięknych zabytków oraz uroków przyrody. Poza tym działa tu świetna baza noclegowa, a noclegi Myślenic zapewniają w przyzwoitych cenach. Na gości czekają miejsca w licznych pensjonatach, kwaterach prywatnych, agroturystykach, a dla lubiących trochę lepsze standardy polecane są hotele.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>