Kilka słów o Pogorzelicy

19. Luty 2017 Bez kategorii 0

Pogorzelica to niewielka lecz bardzo urokliwa miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim. Sąsiadami Pogorzelicy są takie kurorty jak: Rewal, Rogowo czy Kołobrzeg. Ze względu, iż jest bardzo to mała miejscowość, to nie ma zbyt wielu tekstów źródłowych mówiących o historii i o samym rozwoju miejscowości.

Najwyraźniejszy jednak jest fakt, iż Pogorzelica leży nad Morzem Bałtyckim. Dodatkowym atutem jest fakt, że w niedalekiej odległości znajdują się dwa jeziora, które uatrakcyjniają teren. W Pogorzelicy funkcjonuje Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która ze względu na niewielkie zaludnienie stanowi bardziej atrakcję turystyczną niż środek komunikacyjny. Mieszkańcy, by móc korzystać z komunikacji zbiorowej, muszą udać się do pobliskiego Kołobrzegu bądź do Szczecina. Do Pogorzelicy dojeżdżają autobusy PKS Kołobrzeg, PKS Kamień Pomorski i PKS Gryfice. Kursują na tym terenie również niewielkie busy firm prywatnych, jednak najważniejsze jest to, że zarówno mieszkańcy jak i turyści nie powinni mieć problemu z dostaniem się do tego cudownego miejsca nad polskim morzem. Miejscowość pod wglądem geograficznym leży na wschodniej części Wybrzeża Rewalskiego, przy klifach typu niskiego.

Pogorzelica to przede wszystkim wspaniała, piaszczysta plaża ze strzeżonym kąpieliskiem. Dzięki specyficznemu morskiemu klimatowi działają tu sanatoria i inne placówki dbające o zdrowie wczasowiczów. Większość atrakcji związanych jest co prawda z morzem i jego urokami, ale są również te zlokalizowane na lądzie. Zaliczyć do nich można niedaleko oddalone Jezioro Liwia Łuża, gdzie zlokalizowany jest rezerwat przyrody. Inne atrakcje to kolej wąskotorowa, błękitna flaga, Bór Bażynowy.

Okoliczne miejscowości również są pełne atrakcji, zarówno tych antropogenicznych jak i przyrodniczych. Nie trzeba dużo pisać na temat Kołobrzegu i jego miejsca na letniej mapie wypoczynku. Rewal to również słynne miejsce, gdzie latem przyjeżdża dużo spragnionych słońca turystów. Sama Pogorzelica to tak zwana sypialnia i ciche miejsce godne polecenia dla ludzi ceniących sobie ciszę i spokój. Co prawda nie znajdziemy tu dużych imprez, festynów, szalonych dyskotek, ale jeśli chodzi o obcowanie z przyrodą i zbawienny jod, to bez problemu uda się każdemu z odwiedzających odpocząć. Wszystkie atrakcje zostaną dokładnie opisane w kolejnych artykułach. Zarezerwujmy więc noclegi w Pogorzelicy i wybierzmy się tam na urlop i zwiedzanie tych okolic. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>