Jurata – kurort jedyny w swoim rodzaju

05. Luty 2017 Bez kategorii 0

Jurata to kurort wypoczynkowy, zupełnie inny na pierwszy rzut oka od sąsiadującej z nią Jastarni (https://pl.wikipedia.org/wiki/Jastarnia). O ile ta ostatnia to przekształcona w ośrodek turystyczny wioska rybacka, na tle wielu podobnych wyróżniająca się położeniem, o tyle Jurata od początku pomyślana była jako nadmorskie uzdrowisko i letnisko. Jeszcze na początku XX wieku w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się ta miejscowość, nie było nic prócz lasu porastającego wydmy. W latach 30-tych stworzono tutaj pierwsze kąpielisko i ośrodek wczasowy, który szybko się rozrósł. Dzisiaj Jurata uchodzi za ulubioną nadbałtycką miejscowość elit, a na jej plażach, alejach i w hotelach spotkać można gwiazdy, polityków czy inne osobistości. Jurata położona jest na Półwyspie Helskim tak, iż jej najwęższe miejsce to ledwie 600 metrów. Tędy właśnie przebiega główny deptak – ul. Międzymorze łącząca plaże od strony otwartego morza oraz Zatoki Puckiej. To właśnie od strony zatoki wybudowano spacerowe molo wybiegające prosto w morze, niewiele ustępujące temu w Sopocie. Szeroki drewniany pomost w Juracie ma długość około 320 metrów.

Zatokowe powietrze jest wilgotne, obfitujące w jod i inne minerały obecne w morskiej wodzie i w postaci drobnych kropelek, tzw. aerozolu, unoszące się w powietrze, kiedy fale rozbijają się o brzeg. Także od strony zatoki najczęściej spotkać można wielbicieli wind- i kitesurfingu jak i innych sportów wodnych, korzystających z tego, że tutaj morze jest mniej kapryśne, fale łagodniejsze, ale wciąż wystarczające, a woda minimalnie cieplejsza. Natomiast po drogiej stronie półwyspu znajdziemy największe i najpiękniejsze plaże. Pas złotego piasku ciągnie się praktycznie przez całą długość półwyspu, szeroki i z łagodnym zejściem do wody. Tutaj też, w sąsiedztwie strzeżonego ogólnodostępnego kąpieliska, znajdują się najbardziej luksusowe hotele i apartamenty. Jeżeli chodzi o bazę noclegową, to miejscowość ta nie jest tak elitarna i nieprzystępna, jak wielu osobom się z góry wydaje. Noclegi Jurata oferuje nie tylko w najbardziej luksusowych hotelach, ale też w licznych ośrodkach wypoczynkowych, a także domkach letniskowych, w których ceny nie są tak wygórowane (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jurata,0.html). Niewątpliwą zaletą Juraty jest spokój, otoczenie lasem oraz wyraźnie wakacyjny, rekreacyjny charakter tego miejsca, nie pełniącego na co dzień żadnej innej roli oprócz kurortu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>